Estonians Around the World

Volunteering in “Los Portales Espacio Cooperativo”

Finca Los Portales, Spain
20/09/2023 - 19/09/2024

Tere! Minu nimi on Loona ning veetsin oma 12-kuu pikkuse ESK projekti Hispaanias, ökokülas nimega Los Portales. Nagu võib arvata tähendab Los Portales hispaania keeles portaale ning midagi nime maagilisusest on tunda ka kohas endas. Minult on tihti küsitud, et mis üldse on ökoküla ning defineeriksin seda nii: see on kogukond, mille eesmärk on jätkusuutlikus. Jätkusuutlikkus väljendub kindlasti keskkonnahoius, millega seda sõna enamasti seostame, kuid oluline on ka sotsiaalne ning ökonoomne tasand. Kõikide tasandite koostöö näitlikustamiseks võiks öelda, et Los Portales on üldise energia- ning veevõrguväline, hea osa tarbitud toidust kasvatatakse võimalikult palju loodusega koostööd tehes ise ja kõik elanikud hoiavad kokku, aitavad üksteist, nii nõu kui ka jõuga.

Kogukonnas elab kokku umbes 40 inimest, kaasaarvatud grupp ESK vabatahtlikke, keda on enamasti kümne ringis. Natukene tagasihoidliku inimesena mõtlesin, kas ikka leian sõpru ja ühendustunnet ning kas suudan harjuda nii paljude inimestega koos elama. Seda ilma asjata, kuna Los Portalese elanikud on sõbralikud, avatud ja seal elades oli tõesti väikese, armsa, turvalise küla tunne. Eriti vabatahtlikega moodustus meil erinäoline, nii rahvuste kui ka iseloomude poolest, kuid samas väga lähedane punt. Kindlasti õppisin ka paremini suhtlema, kuna nii paljude ja erinevate inimestega heade suhete hoidmine vajab kõikidelt osapooltelt panustamist ja pühendumust, üksteise kuulamist ning selget eneseväljendust.

Volunteering in “Los Portales Espacio Cooperativo” – Loona Riin Kauge – 12 months long-term volunteering in Spain

Los Portalesele lähim küla asub 30-minutilise autosõidu kaugusel, aga see-eest on ökokülas endas kõik käe-jala juures, ka töökoht. Enamasti töötasin igapäevaselt aias, mis on seal päris suur: 5 suurt kasvuhoonet ning mitmed avamaa lapid erinevates kohtades. Vabatahtlikel oli võimalus ühe aia osa eest vastutus võtta, mis tähendas, et võtad kõikidest seal tehtavatest töödest osa ning oled aiatööde eest vastutavatele inimestele abiks sellega, et tead ja annad teada, mis seal toimub. Mina ja mu sõber vastutasime koos ühe kasvuhoone eest. Täitsa kiindusin ära, nii meie kasvuhoonesse kui ka aiatöösse üleüldiselt. Värskes õhus ja loodusega ühenduses iga päev töötamine on nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele ülimalt hea!

Aasta aega aias tegutsedes näed tervet looduslikku tsüklit. Üks päev valmistad peenra ette ja paned seemned maha. Vahepeal rohid, piserdad taime loodusliku isetehtud pestitsiidiga ja siis juba varsti korjad vilju. Peale viljakorjamist lähed järgmine päev kööki appi ja teed samast toorainest salatit. Imeline! Köögis abiks olles saab aru, kui suur töö on valmistada toitu neljakümnele inimesele ja samas kui oskuslikult on juba kogenud inimesel võimalik seda teha. Veel võtsime aktiivselt osa hooajalistest töödest nagu oliivide korjamine ning õliks pressimine, puuviljade ja tõrude korjamine, heina- ja veinitegu. Loomadega saab ka sõbraks, kuna Portaleses on kitsed, lambad ja sead.

Vaba aega veetsin vahel Hispaanias ja ka Portugalis reisides, kuid enamasti lihtsalt koduküla looduses ringi käies, sõpradega koos musitseerides ja katusel tähtede all magades (sest suvel on lihtsalt nii palav, et siseruumis ei suuda magada). Nii paljude inimestega koos elades toimub pea-et alati midagi, millega ühineda, aga on ka mõnusaid vaikseid hetki. Õppisin mõnuga puhkama ja molutama, kuid samas ka armastama sealset tööd, mis minu jaoks päriselt tähendusrikas oli. Suur aitäh Los Portales ja sealsed armsad inimesed!

This Project was financed by European Commission’s European Solidarity Corps Programme.

Other Experiences